מסתורי היקום

תקציר ההרצאה

בהרצאה זו נכיר את הכתובת הקוסמית שלנו ואת מקומו של כדור הארץ בתוך מערכת השמש. נבחן את תנועת כוכבי הלכת בתוך מערכת השמש. לאחר מכן נצא מגבולות מערכת השמש אל גלקסית שביל החלב ונכיר מאפיין ייחודי ומפתיע של תנועת הכוכבים סביב מרכז הגלקסיה, המרמז על קיומו של חומר אפל. חומר אפל אינו ניתן לצפייה ישירה, אם הוא אכן קיים, הוא לא מקיים אינטראקציות אלקטרומגנטיות, אינו מושפע מאינטראקציות גרעיניות ואינו קורן. מהו אם-כן חומר זה? האם הוא אכן קיים ומהי השפעתו על הדינמיקה של היקום? כמענה לשאלות אילו נבחן מודלים שונים לגורל היקום בעתיד ונבחן ממצאים מחקריים שעשויים לתמוך בתיאורית החומר האפל או לסתור אותה.

יופי, הבנתי. רוצה להירשם. איך מתקדמים?

הפעילות המתוארת בדף זה משולבת בתכניות שונות שמפעילה היחידה לנוער. לצורך הרשמה והשתתפות בפעילות, לנוחיותכם קישורים שימושיים המפנים לתכניות אלו.

מדעים מסה משקל אסטרופיסיקה חיכוך אופטיקה אטומים כח המשיכה תת אטומי נויטרון חלל כוכבים בראשית חללית שימור לייקה מבנה אור ירח מהירות שיווי משקל וקטורים טלסקופ מאדים אנרגיה שנות אור מטרה גרביטציה חמה פרוטון מולקולות מרכז כובד מרחק

מבקרים בדף זה חיפשו גם

כמה מידע אפשר לאחסן על גרגר אחד של סיליקון? האם ניתן להדפיס את התנ"ך כולו על שטח של פחות מחצי מילימטר מרובע?
אנחנו יודעים כי מהירות האור היא בדיוק 299,792.458 קילומטר לשנייה. איך ניתן למדוד א המספר הזה והאם נוכל אי פעם לשפר את דיוק המדידה?
איך ארבע אותיות הופכות אותנו, בני האדם, להיות דומים ושונים כל כך משימפנזות בעת ובעונה אחת?